Samsung QE75QN73F
75 inch Samsung Neo QLED Mini LED 4K Ultra HD HDR Smart TV
    • Neo QLED screen for bright, colour-rich images
    • CLAIM 15% CASHBACK FROM SAMSUNG
Unlock your VIP Club prices and access special benefits
It's free to join and takes seconds, with no fees EVER!
VIP Club Logo
SKU:
SAMS-QE75QN73F
UPC:
Order via Telesales/local store
Before making a special journey please check the availability of this item using the link above
Product Information
NQ4 AI Gen2 Processor
Samsung’s powerful 4K AI processor upgrades everything you watch, with intelligent enhancements to your 4K entertainment. Powered by 20 neural networks, enjoy optimised brightness, depth, contrast, motion, sound and resolution - for an exceptional 4K experience on this Samsung 75 inch TV.
*Upscaling may not apply to PC connection and Game Mode.
4K AI Upscaling
Quantum Matrix Technology Slim
AirSlim with Centre Stand
Motion Xcelerator 144Hz
*4K 144Hz is only available with PC connected content. Supports VRR/4K@120Hz.