Samsung QE85QN990F
85 inch Samsung Neo QLED Mini LED 8K HDR Smart TV
  • • 12 months interest-free credit available. Click here
    • PLUS! CLAIM 20% CASHBACK FROM SAMSUNG
Unlock your VIP Club prices and access special benefits
It's free to join and takes seconds, with no fees EVER!
VIP Club Logo
SKU:
SAMS-QE85QN990F
UPC:
Order via Telesales/local store
Before making a special journey please check the availability of this item using the link above
Product Information
NQ8 AI Gen3 Processor
Experience Samsung’s most advanced AI-powered enhancements to your entertainment with stunning 8K clarity and superb sound. Samsung’s smartest ever processor uses 768 neural networks to carry out scene-by-scene upscaling* to picture, brightness & contrast, plus motion and sound for Samsung’s ultimate 8K audio-visual experience on this Samsung 85 inch TV.
*Upscaling may not apply to PC connection and Game Mode.
8K AI Upscaling Pro
Glare Free
*Measured against Unified Glare Rating (UGR) testing standard, validated as 'Glare Free' by UL.
Dolby Atmos®
Infinity Air Design with Wireless One Connect Box*
Push your viewing experience to the limit. A screen that seems to be floating in the air, with black edges that are shrunk to almost nothing - this TV is designed for a fully immersive viewing experience. Set-up mess-free with a with a Wireless One Connect Box that connects all of your HDMI devices and transmits up to an 8K 120Hz signal. Store it up to 10 metres away for a clutter-free, minimalist space*. Welcome to a new era of TV – beyond all boundaries.
*Infinity One Design with One Connect Box applicable to 98". Infinity Screen not applicable to 98". TV power cable required. Wireless One Connect operating distance can vary depending on the surrounding environment.
Neo Quantum HDR 8K Pro*
*Neo Quantum HDR 8K+ applicable to 65".
Quantum Matrix Technology PRO
AI Motion Enhancer Pro
Object Tracking Sound Pro
Motion Xcelerator 240Hz
Enjoy ultra-smooth 8K gameplay on Xbox, PS5 and all your favourite next-gen consoles and PC games with up to 4K 240Hz and 8K 120Hz motion*. Make the most of lag-free gaming with ultra-responsive motion, perfect for fast-paced games on your TV with smooth, clear visuals.
*4K 240Hz is only available with PC connected content. Supports VRR/4K@120Hz/8K@120Hz.