Samsung QE48S90F
48 inch OLED 4K Ultra HD HDR Smart TV
  • • NQ4 AI Gen3 Processor
    • 4K AI Upscaling Pro
    • Motion Xcelerator 144Hz for ultra-responsive gameplay
    • CLAIM 10% CASHBACK FROM SAMSUNG
Unlock your VIP Club prices and access special benefits
It's free to join and takes seconds, with no fees EVER!
VIP Club Logo
SKU:
SAMS-QE48S90F
UPC:
Buy online/in-store/Telesales
Adding to basket… The item has been added
Samsung QE48S90F
Other ways to buy
Order via our Telesales team
Call our national team on 0333 900 0093
Order with your local store
Use our Store Finder to find your local store.
Please call ahead to check stock.
Product Information
NQ4 AI Gen3 Processor
Experience Samsung’s most advanced 4K AI enhancements to your entertainment. Soak in sharpened scene-by-scene upscaling* that uses 128 neural networks to optimise both picture and sound. From streaming to sports, watch in enhanced brightness, depth, contrast, motion, sound and resolution - for a truly exceptional 4K experience on this Samsung 48 inch TV.
*Upscaling may not apply to PC connection and Game Mode.
4K AI Upscaling Pro
OLED HDR
AI Motion Enhancer Pro
Dolby Atmos®
LaserSlim Design
Object Tracking Sound
Motion Xcelerator 144Hz
*4K 144Hz is only available with PC connected content. Supports VRR/4K@120Hz.